Woda wodociągowa - filtry na cały dom

Woda wodociągowa płyną w naszych kranach musi spełniać wszystkie normy postawione jej przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007r.
Bardzo rzadko zdarza się, szczególnie w lokalnych stacjach uzdatniania wody, że pomimo przekroczenia pewnych parametrów, jest ona czasowo dopuszczona przez Sanepid do zasilania sieci wodociągowej.

Woda wodociągowa pomimo spełnienia wszystkich norm jest jednak bardzo uciążliwa w użytkowaniu i wymaga zastosowania centralnych filtrów do wody. Głównej jej mankamenty do zazwyczaj bardzo wysoka twardość, gdzie zawartość CaCO3 często przekracza 300mg/Litr. Dodatkowo często nieprzyjemnie pachnie chlorem oraz niesie ze sobą dużo osadów stałych.

Konieczne jest w takim wypadku zastosowanie filtrów wstępnych oraz centralnego zmiękczacza wody. Filtry do wody montowane są najczęściej w kotłowni, tuż za licznikiem zimnej wody, przed rozgałęzieniem zasilania pieca.

Zalety stosowania centralnej stacji uzdatniania wody:

- miękka woda jest mniej agresywna dla skóry i włosów (brak efektu wysuszenia dłoni),
- zmiękczona woda lepiej się pieni (oszczędność mydła i proszków),
- eliminuje uciążliwy osad i kamień kotłowy (oszczędność energii,  ochrona armatury, rur, sprzętu gospodarstwa domowego, instalacji  grzewczej, wymienników ciepła).
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z niekorzystnego wpływu warstw osadów kamiennych na wymienność cieplną. Już 2 mm osadów ograniczają sprawność grzejników o ok. 20%.  Dodatkowo zmniejszenie średnicy rur generuje większe opory przepływu wody.

Filtry do wody najlepiej się sprawdzają, gdy zamontowane są w następującej konfiguracji:

1) obudowa BB 20 cali (obudowa dwu-oringowa, bardzo bezpieczna i bezproblemowa eksploatacja) z wkładem sznurkowym 10 mikronowym:
Wkłady sedymentacyjne wykonane ze sznurka polipropylenowego,  przeznaczone do usuwania z wody zanieczyszczeń mechanicznych takich jak:
- piasek,
- muł,
- rdza,
- szlam rzeczny,
- pyłki kwiatowe,
- mikroorganizmy,
- pył węglowy i inne osady.
Trwałość wkładu: 45 m3 lub 6 miesięcy (w zależności od  zanieczyszczenia wody).


2) obudowa BB 20 cali (obudowa dwu-oringowa, bardzo bezpieczna i bezproblemowa eksploatacja) z zawierającym aktywny węgiel:
Wkłady usuwają z wody:
- chlor i jego pochodne,
- metale ciężkie i ich pochodne,
- poprawia smak i zapach wody.
Trwałość wkładu: 45 m3 lub 6 miesięcy (w zależności od  zanieczyszczenia wody).

3) Zmiękczacz, najlepiej automatyczny, wypełniony żywicą jonowymienną.
Dla domów jednorodzinnych, zamieszkałych przez 4-6 osób, zazwyczaj stosuje się obudowy kompaktowe. Filtracja wody odbywa się na bieżąco. Woda surowa przepływając przez złoże filtrujące, które znajduje się w specjalnej butli, zostaje zmiękczona. Ważne jest, aby złoże jonowymienne miało właściwość usuwania niewielkich stężeń żelaza (w niektórych przypadkach przenika ono do wody z rur doprowadzających wodę do domu).

Automatyczny filtr, po uzdatnieniu zaprogramowanej ilość wody, włącza regenerację. Sterownik programuje się w zależności od twardości wody z wodociągu. Najczęściej jest to około 3500 litrów wody. Regeneracja filtra polega na przepłukaniu złoża jonowymiennego roztworem solanki i odprowadzenia jej do ścieków.
Warto pamiętać o możliwie bliskiej instalacji odpływu do ścieków od planowanej lokalizacji filtrów do wody. Możliwe jest to oczywiście tylko podczas budowy nowego domu. Zazwyczaj jednak domowe kotłownie wyposażone są już w takie odpływy.

Osoby, które nie są przekonane co do konieczności montażu systemu uzdatniania wody zapraszamy do obejrzenia naszej galerii. Kilka zdjęć dotyczy ujęć wody wodociągowej.
Jeśli jesteś zainteresowany naszą propozycją przejdź do formularza kontaktowego w celu uzyskania informacji na temat indywidualnej propozycji dla Ciebie.